"Hetvenöt nappal azután, hogy egy végső stádiumban lévő, szívelégtelenségben szenvedő 76 éves betegnek beültettük az első teljes műszívet, amelyet a francia Carmat orvosbiológiai cég állított elő, a páciens 2014. március 2-án elhunyt" - olvasható a közleményben. "Az okokat csak több orvosi és technikai adat mélyreható vizsgálatát követően lehet majd megállapítani" - tette hozzá a kórház.
A szívelégtelenségben szenvedő és végső stádiumban lévő betegbe december 18-án egy 12 órás műtét során ültették be a Carmat orvosbiológiai cég által előállított műszívet a párizsi George Pompidou Kórházban Alain Carpentier professzor vezetésével. A professzor több mint húsz évig dolgozott a 900 gramm súlyú teljes műszív kifejlesztésén, amely az emberi szívet helyettesítheti.
A francia egészségügyi hatóságok szeptember végén adtak engedélyt az első kísérleti célú teljes műszívbeültetésre, abban a reményben, hogy ezzel hosszú távon megoldható lesz az átültetésre alkalmas szívek hiánya.
A közleményben a George Pompidou Kórház jelezte, hogy az érintett orvosok "szeretnék hangsúlyozni az első tanulságok jelentőségét, amelyeket ebből az első klinikai kísérletből le tudtak vonni, a beteg kiválasztására, posztoperációs kezelésére és a felmerült nehézségek megelőzésére és kezelésére". A kórház kiemelte "a beteg különleges személyiségét", aki "teljes tudatában a (kísérlet) tétjének, bizalmával, bátorságával és elszántságával emlékezetesen hozzájárult az orvosok erőfeszítéséhez, akik egy folyamatos fejlődésben lévő betegség ellen küzdenek".
Ellentétben más műszívekkel, amelyek mechanikus pumpák, a francia kutatócsoport által kifejlesztett teljes műszív pontosan úgy működik, mint egy normál emberi szív, két szívféllel, amelyek úgy mozgatják a vért egy beépített elektronikával, ahogy azt a szívizom tenné.